Kredi Garanti Fonu

ENGLISH

KGF'den Haberler

Ekonomi ‘Nefes’ Alacak

05/12/2016

KOBİ’lere can suyu olacak ‘Nefes Kredisi’ Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle imzalandı.

Törene; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve Genel Müdür İsmet Gergerli ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ile birlikte Bakanlar katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank’ın işbirliği ile hayata geçirilen ‘Nefes Kredisi’ projesi, KOBİ’lerin düşük faizli kredi kullanmalarını sağlayacak.

Projede, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), bünyesindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının mevduatlarını Ziraat Bankası ve Denizbank’a yatırarak, üyesi olan KOBİ’lere %9,90 yıllık faiz oranı ve 12 ay vadeyle bu bankalardan kredi kullanmalarına imkân sağlayacak. Ayrıca teminat yetersizliği nedeniyle kredi kullanamayan KOBİ’lerin imdadına da 25 yıldır olduğu gibi yine Kredi Garanti Fonu koşacak.

Proje kapsamında kredi hacminin ilk aşamada 5 milyar TL’ye çıkması bekleniyor. Krediler, Kredi Garanti Fonu’nun vereceği %85 oranında Hazine garantili kefalet ile kullandırılacağı için bankaların da risk primi düşmüş olacak.

İki ayda 70 bin KOBİ’nin ‘Nefes Kredisi’ kullanması bekleniyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği proje için 500 milyon TL’lik mevduatı Denizbank ve Ziraatbank’a aktaracak ve KOBİ’lerin bu miktarın 10 katı oranında yani 5 milyar TL kredi kullanmalarına imkân sağlayacak.

KOBİ’ler, faaliyetlerini sürdürdükleri illere göre maksimum 50 bin, 100 bin ve 150 bin TL kredi kullanabilecekler ve bu krediyi aylık eşit taksitlerle 12 ayda geri ödeyecekler.

Gelecek vaad eden işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırarak, Türkiye’nin büyüme ve kalkınmasına stratejik destek sağlamak misyonuyla kurulan Kredi Garanti Fonu ise bu proje kapsamında KOBİ’lere %85 oranında Hazine garantili kefalet sağlayacak.

Bugüne kadar yaklaşık 25 bin KOBİ’ye 14 milyar TL tutarında kredi kullandıran ve 2015 sonu toplam kredileri 2,4 milyar TL iken Ekim ayı sonu itibariyle %92’lik bir artış sağlayarak 4,6 milyar TL büyüklüğe ulaşan KGF; geçtiğimiz günlerde çıkan Bakanlar Kurulu Kararı ile Hazine Müsteşarlığı’ndan sağlanan 20 milyar TL’lik kaynağın 4,25 milyar TL’sini yani %22’sini bu projeye aktaracak. Ayrıca kullanılacak olan Portföy Garanti Sistemi ile kefalet talebini başvurunun yapıldığı gün sonuçlandıracak.

www.kgf.com.tr