Kredi Garanti Fonu

ENGLISH

KGF'den Haberler

KREDİ GARANTİ FONU ELAZIĞ ŞUBESİ AÇILDI

31/03/2017

Sektör ve bölge ayrımı olmaksızın teminat sorunu yaşayan KOBİ ve KOBİ dışı tüm işletmelere sağladığı kefalet desteği ile finansmana erişimlerini kolaylaştıran Kredi Garanti Fonu 40. şubesini Elazığ’da açtı.

Kredi Garanti Fonu Elazığ Şubesi; Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan ile Elazığ iş ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası binasında hizmete açıldı.​

 

Kredi Garanti Fonu 20 mart’ta Hazine Müsteşarlığı ile imzaladığı protokolden sonra 1 haftada tam 40 bin işletmeye 20 milyar TL kefalet sağlayarak bir rekora imza attı.

 

KGF-Hazine protokolü ne getiriyor?

 

Bu protokolle birlikte KOBİ’lerde 3 milyon dolar olan kefalet limiti 12 milyon TL’ye çıkarıldı. Mevcut uygulamada KOBİ tanımı dışında kalan firmalarda sadece ihracatçılar için 50 milyon dolara kadar kefalet verilirken artık ihracatçı olmasa da KOBİ tanımı dışında kalan tüm işletmelere 200 milyon TL’ye kadar kefalet veriliyor. Ayrıca kullanılan Portföy Garanti Sistemi ile KOBİ’lerin 12 milyon TL’ye kadar ve KOBİ tanımı dışında kalan işletmelerin de 50 milyon TL’ye kadar olan talepleri aynı gün içinde sonuçlandırılıyor. Ayrıca kefalet başvuruları için %0,5 ile %2 arasında değişen oranlarda alınan komisyon oranı %0,03’e (onbinde 3) düşürülürken izleyen yıllar için kefalet komisyonu tahsil edilmesi ve başvuru ücreti uygulamaları da kaldırıldı.

 

Ayrıca;

 

KGF kefaleti nasıl kullanılır?

 

KGF kefaletinden yararlanmak için işletmelerin KGF’ye ortak olan 21 bankadan birine başvurması yeterli. KGF’nin işletmelerden bir defaya mahsus olmak üzere aldığı %0,03 (onbinde 3) oranındaki komisyon dışında bankalar herhangi bir komisyon talep edemiyor. Böylelikle KGF sadece teminat sorununu çözmekle kalmıyor,  teminatı 1. Sınıf kabul edildiği için işletmelerin çok daha uygun faiz oranlarıyla kredi kullanmalarını sağlıyor. İşletmeler KGF teminatıyla daha düşük faiz oranıyla kredi veren bankayı seçerek, finansman maliyetlerini en aza indirgiyor.

 

Yeni sistemde KGF, işletmelerin bankalar aracılığıyla yaptığı kredi başvurularını Portföy Garanti Sistemi (PGS) kapsamında değerlendiriyor. PGS kapsamına giren kefalet üst limiti de 50 milyon TL olarak belirlendi. Bu tutarın üstündeki kefalet talepleri ise KGF’nin içsel derecelendirme sistemi ile değerlendiriliyor. PGS sayesinde işletmeler 24 saat içerisinde taleplerini sonuçlandırabiliyor.