HABERLER

"HER KÖYE BİR KOBİ" PROJESİ

KGF ESKİŞEHİR ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ
[14 Haziran 2010]

KGF ÇORUM ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ
[7 Haziran 2010]

EXIMBANK’TAN ULUSLARARASI NAKLİYE SEKTÖRÜNE KREDİ
[12 Mart 2009]

KREDİ GARANTİ FONU ŞUBE AĞINA DENİZLİ’Yİ DE EKLEDİ...
[31 Ekim 2008]

KREDİ GARANTİ FONU ARTIK ERZURUM’da…
[22 Ekim 2008]

KGF TRABZON ŞUBESİ AÇILDI...
[18 Ekim 2008]

KGF KONYA ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ…
[12 Kasım 2008]

KREDİ GARANTİ FONU ŞUBE AĞINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİ: KGF VAN ŞUBESİ AÇILDI!..
[16 Eylül 2008]

KREDİ GARANTİ FONU A.Ş. İLE TÜRKİYE KALKINMA BANKASI ARASINDAKİ PROTOKOL 22 TEMMUZ’DA İMZALANDI
[22 Temmuz 2008]

KREDİ GARANTİ FONU ADANA ŞUBESİ AÇILDI
[30 Haziran 2008]

KGF A.Ş. ŞUBE AĞINA KAYSERİ'Yİ DE EKLEDİ
[26 Mayıs 2008]

KGF KOMİSYON ORANLARINI İNDİRDİ!..
[02 Mayıs 2008]

KGF 1000+1000 KOBİ YATIRIM DESTEKLEME PROGRAMI’NDA DA VAR
[29 Nisan 2008]

BTC BORU HATTI GÜZERGAHINDAKİ İŞLETMELERE FİNANSAL DESTEK PAKETİ
[26 Nisan 2008]

KGF ABANK İŞBİRLİĞİ
[18 Nisan 2008]

KGF 2008’E GÜÇLENEREK GİRDİ
[26 Aralık 2007]

NUROL YATIRIM BANKASI İŞBİRLİĞİ...
[Aralık 2007]

KGF DİYARBAKIR ŞUBESİ AÇILDI...
[19 Kasım 2007]

KGF BÜYÜYOR
DAHA FAZLA KOBİ İSTEDİĞİ KREDİYE KAVUŞUYOR

[10 Ağustos 2007]

KREDİ GARANTİ FONU ANADOLU YAKLAŞIMINDA KOBİ’LERİN YANINDA
[28 Mart 2007]

KREDİ GARANTİ FONU ARTIK KOBİ’LERİN FİNANS LEASİNG’DEN KULLANACAKLARI KREDİLERE DE KEFALET VERİYOR
[8 Mart 2007]

KREDİ GARANTİ FONU VE AKLEASE KOBİ PROJERİNİN FİNANSMANINDA BUNDAN BÖYLE BİRLİKTELER
[06 Mart 2007]

KGF İLE TÜRKİYE FİNANS KOBİ KREDİLERİNDE ARTIK BERABER
[31 Ocak 2007]

KGF, KOBİ BİLGİ ve EĞİTİM FUARINDA
[25 Ocak 2007]

AYF İLE 10 MİLYON EURO’LUK EK PROTOKOL
[22 Aralık 2006]

ZİRAAT BANKASI İLE İŞBİRLİĞİ
[2 Ekim 2006]

KGF BÜYÜYOR
[13 Eylül 2006]

 
"HER KÖYE BİR KOBİ" PROJESİ
Avrupa Yatırım Fonu ile 27/01/2010 tarihinde imzalanan Protokole istinaden HER KÖYE BİR KOBİ projemiz uygulamaya konmuştur. KOBİ sayılan her türlü iktisadi faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişi işletmeler başvurabilir. Detaylı bilgi

Sayfa başına dön

 
KGF ESKİŞEHİR ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ
Eskişehir Ticaret Odası içerisinde Kredi Garanti Fonu Eskişehir Şubesi 14 Haziran 2010 tarihinde faaliyet göstermeye başladı.

[14 Haziran 2010]

Sayfa başına dön

 
KGF ÇORUM ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ
Teminat problemi yaşayan, çalışan sayısı 250’ye kadar olan her türlü ticari faaliyet içerisindeki küçük ve orta boy işletmelere, krediye erişimde teminat sağlayan Kredi Garanti Fonu’nun Çorum Şubesi 7 Haziran 2010’de hizmete girdi.

[7 Haziran 2010]

Sayfa başına dön

 
EXIMBANK’TAN ULUSLARARASI NAKLİYE SEKTÖRÜNE KREDİ
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Eximbank’ın uluslararası nakliye sektörüne ilk kez kredi kullandıracağını belirterek, uluslararası firmaların Eximbank’tan kredi kullanımları için ihtiyaç duyulan kefaletin banka teminatları yerine Kredi Garanti Fonu A.Ş’den (KGF) karşılanacağını söyledi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve KGF arasında imzalanan protokol ile 150 milyon dolarlık bir paketi bu programın içerisine yerleştirmek istedikleri ifade eden Tüzmen, programın kriz süresince devam edeceğini kaydetti.
[12 Mart 2009]

Türk Eximbank’ın uluslararası nakliye sektörüne yönelik kredi programına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yeni dönemde dış ticaretin daha düşük kar marjları ile çalışmak zorunda kaldığını belirterek, komşu ve ülkelerle ticarette avantajlı olunduğunu söyledi. Komşu ülkelerle ticaretin yüzde 7’lerden yüzde 40’lara kadar çıktığını ifade eden Tüzmen, nakliye sektörünün bütün yükü taşıyan sektör olduğunu kaydetti. Ticaretin artırılması için desteklenmesi gereken sektörlerin başında nakliye sektörünün geldiğini ifade eden Tüzmen, ilk defa Eximbank’ın nakliye sektörüne kredi verdiğini dile getirdi. Rekabetçilik için ihraç mallarının dışında taşımacılık maliyetlerinin de azalması gerektiğini vurgulayan Tüzmen, Türkiye’nin güçlü bir karayolu filosuna sahip olduğunu, ihracat taşımalarının yüzde 50’sinin karayolu ile yapıldığına dikkat çekti. Bu kriz döneminde bunun bir avantaj olduğunun altını çizen Tüzmen, “Bu avantajı biraz daha cilalamak ve uçlarını daha keskinleştirmek için bu çalışmayı yaptık. Uluslar arası nakliye sektörü KGF ile UND arasında imzalanan protokol ile Eximbank’ın nakliye pazarlama kredisinin kullanım imkânlarını geliştirmesine önemli katkı sağlıyor” dedi.

Sayfa başına dön

 
KREDİ GARANTİ FONU ŞUBE AĞINA DENİZLİ’Yİ DE EKLEDİ...
KGF DENİZLİ ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ…

Teminatı yetersiz kalan, her türlü ticari faaliyet içerisindeki küçük ve orta boy işletmelere, krediye erişimde teminat sağlayan Kredi Garanti Fonu’nun Denizli Şubesi 31 Ekim 2008’de hizmete girdi.
[31 Ekim 2008]

T.C.Ziraat Bankası A.Ş. Denizli Şubesi’nin zemin katında faaliyet gösterecek olan Kredi Garanti Fonu Denizli Şubesi’nin açılışına; TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, KGF A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ, Denizli Valisi Yavuz ERKMEN, Denizli Milletvekili Mehmet YÜKSEL, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet ÖZER, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim TEFENLİLİ, KGF A.Ş. Genel Müdürü Hikmet KURNAZ katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ; özellikle yeni ve küçük işletmelerin banka kredisine ulaşmasının çok güçlü bir teminatı gerekli kıldığını ifade ederek, “KOBİ’ler yarattıkları katma değer ve istihdamla ekonomimizin vazgeçilmez unsurlarıdır. Ülkemizde her ne kadar KOBİ’lerimizin sorunları yapısal ve maliyetteki girdiler gibi görünse de, esas sorunun finansmana ulaşmakta olduğunu biliyoruz. 11.şube olarak Denizli Şubemizi açıyoruz. Yıl sonu hedefimiz 17 şubeydi. 14 Şubemiz şu anda fiili olarak çalışıyor. Ama resmi açılış olarak Denizli’de 11.şubemizi açıyoruz. Kalan3 tanesinin de açılışını çok kısa zamanda yapacağız. Şu an kullanabileceğimiz 250-300 milyon YTL kaynağımız var. Amacımız girişimcilere 750 bin YTL.’ye varan bir kredi imkanı sunmak.” şeklinde konuştu.

Kredi Garanti Fonu; halen Ankara’daki Genel Merkezi, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Kayseri, Konya, Adana, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Bursa, Van, Gaziantep ve yeni açılan Denizli’deki 15 şubesi ile KOBİ’lere hizmet veriyor. Sivas, Batman ve Sakarya’da yakın tarihte açacağı şubeler ile daha da yaygınlaşacak olan KGF A.Ş., 2009 yılında 30 şubeye ulaşmayı hedeflemektedir.

Sayfa başına dön

 
KREDİ GARANTİ FONU ARTIK ERZURUM’da….
KGF ERZURUM ŞUBESİ 22 EKİM 2008’de HİZMETE girdi

Teminatta sıkıntı yaşayan her türlü ticari faaliyette bulunan küçük ve orta boy işletmelere, krediye erişimde teminatıyla destek veren Kredi Garanti Fonu’nun Erzurum Şubesi’nin 22 Ekim 2008’de açılışı yapıldı.
[22 Ekim 2008]

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında faaliyet gösteren KGF Erzurum Şubesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun yanı sıra, KGF A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ, Erzurum Valisi Sami BULUT, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet KÜÇÜKLER, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet KOÇAK, ETSO Başkanı Muammer CİNDİLLİ, Borsa Başkanı Hakkı HINISLIOĞLU, ESOB Başkanı Rasim FIRAT, KGF A.Ş. Genel Müdürü Hikmet KURNAZ ve çok sayıda davetli katıldı.

KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ yaptığı konuşmasında “2008 yılında 60 milyon YTL sermayeye sahip KGF’nin, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yaşanan teminat sorununa çözüm sunacağını, teminat sıkıntısı yaşayan herkese kredi imkanı sağlanabileceğini, ülke genelinde 10. şubelerinin Erzurum’da açıldığını ve kısa sürede Erzurumlu girişimcilerden yoğun ilgi gördüklerini” ifade etti.

Halen Ankara’daki Genel Merkezi, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Kayseri, Konya, Adana, Diyarbakır, Samsun, Trabzon, Denizli, Bursa, Van, Gaziantep ve resmi açılışı yeni yapılan Erzurum’daki 15 şubesi ile KOBİ’lere fiilen hizmet vermekte olan Kredi Garanti Fonu; Sivas, Batman ve Sakarya’da yakın tarihte açacağı şubeler ile daha da yaygınlaşacaktır.

Kuruluş amacı doğrultusunda, lehlerine vereceği kefaletle daima KOBİ’lerin yanında olan Kredi Garanti Fonu, 2009 yılında 30 şubeye ulaşarak daha da büyümeyi ve böylece daha fazla KOBİ’ye hizmet vermeyi hedeflemektedir.

Sayfa başına dön

 
KREDİ GARANTİ FONU’nun ŞUBE AĞI GENİŞLİYOR….
KGF TRABZON ŞUBESİ AÇILDI...

Teminat problemi yaşayan, çalışan sayısı 250’ye kadar olan her türlü ticari faaliyet içerisindeki küçük ve orta boy işletmelere, krediye erişimde teminat sağlayan Kredi Garanti Fonu’nun Trabzon Şubesi 18 Ekim 2008’de hizmete girdi.
[18 Ekim 2008]

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binası içerisinde faaliyetine başlayan Kredi Garanti Fonu Trabzon Şubesi, TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun da katıldığı bir törenle açıldı. Açılışa, TOBB Başkanı ve beraberindeki heyetle birlikte, KGF A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ, Trabzon Valisi Nuri OKUTAN, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan EREN, KGF A.Ş. Genel Müdürü Hikmet KURNAZ ve çok sayıda davetli katıldı.

Kredi Garanti Fonu; halen Ankara’daki Genel Merkezi, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Kayseri, Konya, Adana, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Denizli, Bursa, Van, Gaziantep ve yeni açılan Trabzon’daki 15 şubesi ile KOBİ’lere hizmet veriyor. Sivas, Batman ve Sakarya’da yakın tarihte açacağı şubeler ile daha da yaygınlaşacak olan KGF A.Ş., 2009 yılında 30 şubeye ulaşmayı hedeflemektedir.

Sayfa başına dön

 
KGF KONYA ŞUBESİ HİZMETE GİRDİ…
Ülkemizdeki teminatı yetersiz kalan küçük ve orta boy işletmelere, krediye erişimde teminat sağlayan Kredi Garanti Fonu’nun Konya Şubesi 12 Kasım 2008’de hizmete girdi.
[12 Kasım 2008]

Konya Sanayi Odası hizmet binası içinde faaliyet gösterecek olan Kredi Garanti Fonu Konya Şubesi’nin açılışı; TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU, KGF A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ, Konya Valisi Osman AYDIN, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, KGF A.Ş. Genel Müdürü Hikmet KURNAZ tarafından birlikte gerçekleştirildi.

Açılışta bir konuşma yapan Rifat HİSARCIKLIOĞLU; hizmeti KOBİ’lere sunmak için KGF Şube ağının yaygınlaştırılmasına önem verdiklerini, teminatı yetmeyen ancak projesini iyi anlatıp KGF’yi ikna edebilen KOBİ’lerin krediye ulaşmalarında engellerin KGF ile ortadan kalkacağını, bunu için Kredi Garanti Fonu’nu kullanmaları gerektiğini ifade etti.

Kredi Garanti Fonu; halen Ankara’daki Genel Merkezi, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Kayseri, Denizli, Adana, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Bursa, Van, Gaziantep ve yeni açılan Konya’daki 15 şubesi ile KOBİ’lere hizmet veriyor. Sivas, Batman ve Sakarya’da yakın tarihte açacağı şubeler ile daha da yaygınlaşacak olan KGF A.Ş., 2009 yılında 30 şubeye ulaşmayı hedeflemektedir.

Sayfa başına dön

 
KREDİ GARANTİ FONU ŞUBE AĞINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİ: KGF VAN ŞUBESİ AÇILDI!..
Van Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binası içinde faaliyet gösterecek olan Kredi Garanti Fonu Van Şubesi’nin 16 Eylül 2008’de açılışı yapıldı.
[16 Eylül 2008]

Açılış; Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, milletvekilleri, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu, KGF A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve KGF A.Ş. Genel Müdürü Hikmet Kurnaz tarafından birlikte gerçekleştirildi.

Açılışta bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu; teminatı yetersiz kalan KOBİ’lerin krediye ulaşmalarında Kredi Garanti Fonu’nu kullanmalarını, gerçekleştirilebilir ve karlı olan projelerini iyi anlatan ve KGF’yi ikna eden KOBİ’nin kredi için önündeki engellerin bu yolla ortadan kalkacağını ve KGF’nin verdiği kefaletin arkasında da devletin ve TOBB’un olduğunu söyledi.

Kredi Garanti Fonu; halen Ankara’daki Genel Merkezi, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, İzmir, Kayseri, Denizli, Adana, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Bursa ve Van’daki 13 şubesi ile KOBİ’lere hizmet vermeyi sürdürmektedir. 2008 Yıl sonuna kadar açacağı Konya, Gaziantep ve Batman Şubeleri ile şube ağını daha da genişletecektir.

Sayfa başına dön

 
KREDİ GARANTİ FONU A.Ş. İLE TÜRKİYE KALKINMA BANKASI ARASINDAKİ PROTOKOL 22 TEMMUZ’DA İMZALANDI
Ülkemizde kurumsal anlamda kefalet veren ilk ve tek kuruluş olarak 1991 yılında kurulan ve KOBİ’lerin bankalardan istedikleri krediyi temin edebilmeleri için kefalet hizmeti sağlayan Kredi Garanti Fonu ile anonim şirket statüsündeki girişimcilerin yatırımlarını kredi vermek suretiyle destekleyen Türkiye Kalkınma Bankası arasında 22 Temmuz tarihinde Ankara’da bir protokol imzalandı.
[22 Temmuz 2008]

İmzalanan bu protokol ile bundan KOBİ’leri destekleyen bu iki Kurum KOBİ’lerin kredi alma aşamasında karşılaştıkları teminat probleminin çözümünde birlikte hareket edecekler. Sözleşme ile KOBİ ölçeğinde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların maddi teminat yönü zayıf kalan projelerinin Kredi Garanti Fonu’nun kefalet desteği ile tamamlanması ve ekonomiye kazandırılması amaçlanmaktadır.

Protokole göre, kefaletini kullanarak Kalkınma Bankası’ndan kredi kullanmak isteyen KOBİ’lerin kredi taleplerinde KGF kredinin %80’ine kefil olacaktır. Kefalet limiti ise bu sözleşme ile 750 bin YTL’den 1 milyon YTL’ye çıkarılmıştır.

Bugün Türkiye’nin önde gelen saygın bankaları ile çalışan Kredi Garanti Fonu, yatırımları bölgesel, sektörel ve teknolojik olarak destekleyerek finanse eden Kalkınma Bankası ile imzaladığı işbirliği protokolü ile birlikte çalıştığı banka ve finans kuruluşu sayısını 24’e yükseltmiştir.

Sayfa başına dön

 
KREDİ GARANTİ FONU ADANA ŞUBESİ AÇILDI
Adana Sanayi Odası hizmet binası içerisinde faaliyet gösteren Kredi Garanti Fonu Adana Şubesi’nin resmi açılışı yapıldı.
[30 Haziran 2008]
 

Açılış TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş, Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, Ticaret Borsası Başkanı Fethi Coşkuntuncel, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz tarafından birlikte gerçekleştirildi.

Açılışta bir konuşa yapan Hisarcıklıoğlu iş yapabilmenin en önemli formülünün şirketlerin büyütülmesi olduğunu belirterek şunları söyledi: En büyük sorun finans ve paraya ihtiyaçtır. Bu da bizde yok. Paraya ulaşmak için imkanlar kısıtlı. Ellerinde projesi olup paraya ihtiyaç duyan girişimcilere KGF kefil olmaya hazırdır”.

KGF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz da yaptığı konuşmada Kredi Garanti Fonu olarak şirketlere işletme sermayesi için kefalet verildiğini ve 350-400 milyon YTL tutarında fon oluşturulabildiğini kaydetti. Yavuz ayrıca Adana’nın da dahil olduğu BTC projesi hakkında kısa bilgi verdi. Konuşmaların ardından açılış gerçekleştirildi.

Açışın ardından yapılan toplantıda ise KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz KGF’nun kuruluşundan bu güne geçen süre içerisinde kaydettiği gelişmeyi anlattı ve hedeflerinin neler olduğunu belirtti.

Kredi Garanti Fonu şu an Ankara’daki Genel Merkezi ve İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Denizli, Adana, Diyarbakır, Trabzon şubeleri ile tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. Çok yakında açılacak olan Samsun, Erzurum, Bursa, Gaziantep, Van ve Batman şubeleri ile KOBİ’lere daha yakın olacaktır.

Sayfa başına dön

 
KGF A.Ş. ŞUBE AĞINA KAYSERİ'Yİ DE EKLEDİ
Kredi Garanti Fonu'nun Kayseri Şubesi'nin resmi açılışı 26 Mayıs 2008 Pazartesi günü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve KGF A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz tarafından gerçekleştirildi.
[26 Mayıs 2008]TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, "Bugün global dünya düzeninde şirketlerin yaşadığı en önemli sorun, büyüme sıkıntısıdır. Türkiye'de kurulan bir şirket, beş yıl sonra da aynı seviyede kalıyor. Polonya'ya baktığımız zaman bugün kurulan bir şirketin beş sene sonra iki katı büyüdüğünü görüyoruz. Bizim şirketlerimizin büyümesi ve gelişmesi için en önemli sorun finansman kaynağı sorunudur. Genç girişimcilerin projeleri, sermaye yoksa atıl durumda kalıyor. Her yıl 700 bin genç istihdam piyasasına giriyor. Bu durumda her yıl 100 bin girişimci çıkması lazım ki, gençler de iş sahibi olsun. Kredi Garanti Fonu, 'Girişimcilerin bankadan alabileceği ipoteği veya kefili yoksa biz onlara kefil oluyoruz' dedi.

Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz yaptığı konuşmada, küçük ve orta boy işletmelerin banka kredilerine teminat sağlamak amacıyla 1994 yılında çalışmaya başladıklarını, 9. şubelerinin Kayseri'ye açıldığını belirtti. KGF’nin doğrudan kredi vermeyip kredi alamayan kuruluşların projelerini değerlendirip bankalardan kredi almalarını sağlamak için kefil olduklarını da belirten Faik Yavuz bugün 23 banka birlikte çalışıldığını ifade etti.

Açılışa ayrıca Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan ALİ KİLCİ, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa BOYDAK, Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban ÜNLÜ, odaların yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile KOBİ temsilcileri katıldılar.

Sayfa başına dön

KGF KOMİSYON ORANLARINI İNDİRDİ!..
[02 Mayıs 2008]

Kuruluşumuzun kefaleti ile 01.05.2008 tarihinden sonra kullandırılacak kredilerde KOBİ’lerden tahsil olunacak kefalet komisyon oranlarımız kefalette bulunulan kredi işlemlerine göre aşağıdaki şekilde olacaktır:

- Gayri-nakdi krediler için verilen kefaletlerden : %1,0
- T. Eximbank’ın doğrudan kullandıracağı ihracat kredileri için verilen 
   kefaletlerden: %1,5
- Nakdi krediler (işletme, yatırım) için verilecek kefaletlerden : %2,0
- Banka aracılığı ile kullandırılan ihracat kredileri için : %2,0
- Finansal Kiralama Kredilerine verilen kefaletlerden : %2,0

Sayfa başına dön

KGF 1000+1000 KOBİ YATIRIM DESTEKLEME PROGRAMI’NDA DA VAR
[29 Nisan 2008]

Sağlanacak destek ile 2 milyar YTL'nin üzerinde bir katma değerin ekonomiye kazandırılacağı ve 2 bin işletmenin yararlanarak bu sayede 5 bin kişinin de istihdam imkanına kavuşacağı bu projeye Kredi Garanti Fonu da dahil olmaktadır. Proje detayları için lütfen 1000.kosgeb.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

Projenin kamuoyuna tanıtımının gerçekleştirildiği toplantıda Sanayi ve Ticaret Balanı Sayın Zafer Çağlayan tarafından yapılan konuşma metni için lütfen tıklayınız »»

KOBİ Yatırım Destek Programına Kefalet Başvuru Formu için tıklayınız »»

Sayfa başına dön

BTC BORU HATTI GÜZERGAHINDAKİ İŞLETMELERE FİNANSAL DESTEK PAKETİ
BTC Boru Hattı güzergahındaki işletmeler için oluşturulan Finansal Destek Paketi Hayata Geçiyor. BTC Boru Hattı güzergâhındaki işletmelere teminat ve kredi desteği verilmesi için BTC Şirketi, Kredi Garanti Fonu (KGF) A.Ş ve T.C. Ziraat Bankası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
[26 Nisan 2008]

İşletmelerin krediye erişimini kolaylaştırmak için BTC Şirketi, KGF A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası işbirliğinde uygulanacak kredi destek projesi ile, BTC Boru Hattı’nın geçtiği 10 ildeki KOBİ’lerin, tarımsal işletmelerin ve kooperatiflerin ekonomik ve ticari gelişimlerini engelleyen teminat sorununa çözümler geliştirerek işletmelerin finansman kaynaklarına erişimlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.


Basın Bülteni için lütfen tıklayınız »»
Proje hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız »»
Protokol İmza Töreni fotoğrafları için tıklayınız »»

İMZA TÖRENİ KONUŞMA METİNLERİ:

Sayfa başına dön

KGF ABANK İŞBİRLİĞİ
Küçük ve orta boy işletmeleri, her türlü bankacılık hizmetleri ile destekleyen ve bu konuda uzmanlaşan Alternatibank A.Ş. ile Kredi Garanti Fonu A.Ş., imzaladıkları işbirliği protokolü ile KOBİ kredilerinde bundan böyle birlikteler.
[18 Nisan 2008]

Bankacılık hizmetleriyle ve kısa veya orta vadeli finans olanaklarıyla, Türkiye ekonomisinde büyük payı olan orta ve küçük ölçekli işletmelerin gelişimine katkıda bulunan ABank ile 17 Nisan 2008 tarihinde imzalanan bu sözleşme ile, kefalet ihtiyacını ortaya çıkaran nedenleri birbirlerinden farklılaştırılarak her biri için ayrı çözümlerle KOBİ’lerin taleplerini karşılayan Kredi Garanti Fonu’nun işbirliği ortaklarının sayısı 23’e çıkmıştır.
 

Sayfa başına dön

KGF 2008’E GÜÇLENEREK GİRDİ
Kredi Garanti Fonu’nun sermayesi 60 milyon YTL oldu.
[26 Aralık 2007]

26 Aralık 2007 tarihinde yapılan Genel Kurul’da alınan karar doğrultusunda Kredi Garanti Fonu A.Ş.nin sermayesi 20 milyon YTL’den 60 milyon YTL’ye yükseltildi. Bu artış ile KGF’nin sermaye ve sermaye benzeri diğer kaynakları ile birlikte piyasada yaratacağı kredi hacmi 900 milyon YTL’ye ulaşmış oldu. 2008 yılına daha güçlü olarak giren KGF, verdiği kefalet hizmeti ile bu yılda da yüzlerce KOBİ’ye garanti desteği sağlayarak banka kredilerine ulaşmalarını sağlayacak ve bu misyon ile ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmaya devam edecektir.

Sayfa başına dön

NUROL YATIRIM BANKASI İLE İŞBİRLİĞİ
6 Aralık 2007 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü ile yatırımları için kredi desteğine ihtiyaç duyan KOBİ’ler Nurol Yatırım Bankasından kullanmak istedikleri kredilerde teminat yetersizliği ile karşılaşmaları halinde Kredi Garanti Fonu’nun desteğini yanlarına alabileceklerdir.
[Aralık 2007]

Kredi Garanti Fonu ile yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi, faktoring, finansal kiralama, kurumsal finansman, risk yönetimi, kurumsal ve özel bankacılık faaliyetleri alanında hizmet veren Nurol Yatırım Bankası arasında imzalanan protokol ile bu iki kuruluş KOBİ’lerin kredi taleplerinde birlikte çalışacak. 6 Aralık 2007 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü ile yatırımları için kredi desteğine ihtiyaç duyan KOBİ’ler Nurol Yatırım Bankasından kullanmak istedikleri kredilerde teminat yetersizliği ile karşılaşmaları halinde Kredi Garanti Fonu’nun desteğini yanlarına alabileceklerdir.

Böylece Kredi Garanti Fonu’nun işbirliği içerisinde bulunduğu banka ve finans kurumu sayısı 21’e ulaşmıştır.

Sayfa başına dön

KGF DİYARBAKIR ŞUBESİ AÇILDI...
Kredi Garanti Fonu A.Ş. mevcut şubelerine bir yeni şube daha ekledi.
[19 Kasım 2007]İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu ve İzmir şubelerinden sonra Temmuz 2007 ayında faaliyete başlayan Diyarbakır Şubesi’nin resmi açılışı 10 Kasım 2007 Cumartesi günü saat 16:00’da yapıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn.M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır Valisi Sn.Hüseyin Avni Mutlu, Kredi Garanti Fonu A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Faik Yavuz ve KGF Genel Müdürü Sn.Hikmet Kurnaz tarafından gerçekleştirilen açılış töreninde Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’nın yanı sıra Doğu ve Güneydoğu İllerinden gelen çok sayıda Oda Başkanı ve davetli de yer aldı.

Yurt genelindeki şube sayısını artırma çalışmalarına hız veren Kredi Garanti Fonu açtığı ve açacağı yeni şubeleri ile Türkiye’nin her yerinde ihtiyacı olan KOBİ’lere ulaşarak o yörelerdeki istihdamın arttırılmasını, iş olanaklarının çeşitlendirilmesi ve yeni yatırımların yapılmasını sağlayarak o bölgenin kalkınmasını hedeflemektedir.

Diyarbakır Şubesinin irtibat bilgilerine “Erişim” kısmından ulaşılabilir.

Sayfa başına dön

KGF BÜYÜYOR
DAHA FAZLA KOBİ İSTEDİĞİ KREDİYE KAVUŞUYOR

10 Ağustos 2007 tarihinde T.İş Bankası A.Ş. ile imzalanan işbirliği protokolü ile İş Bankası ve İş Leasing’ten kredi kullanmak isteyen KOBİ’ler artık KGF kefaleti ile talep ettikleri bu kredilere daha kolay ulaşabilecekler.
[10 Ağustos 2007]1991 yılında kurulan ve faaliyetine 1994 yılında başlayan, teminat yetersizliği içerisindeki KOBİ’lerin, yatırım ve işletme ihtiyaçlarına yönelik nakdi ve gayri nakdi her türlü kredi talebinde bu yetersizliği verdiği kefalet ile gideren Kredi Garanti Fonu Türkiye İş Bankası A.Ş. ve İş Finansal Kiralama A.Ş. ortaklığı ile artık daha güçlü.

10 Ağustos 2007 tarihinde İstanbul İş Kulelerinde imzalanan işbirliği protokolü TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlı, KGF Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz ile İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, ve İş Leasing Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Onat arasında imzalandı. Bu işbirliği protokolü ile ülkemiz KOBİ’lerinin İş Bankası ve İş Finansal Kiralama’ya yapacakları kredi taleplerinde teminat problemlerine yönelik çözüm getirileceği belirtilirken diğer yandan İş Bankası’nın yaygın şube ağı ile de daha fazla KOBİ’nin istediği krediye ulaşacağının altı çizildi.

İmza törende basının yoğun ilgi gösterdiği bu protokol ile Kredi Garanti Fonu’nun işbirliği ortakları 3 tanesi kamu bankası, 9 tanesi özel ticari banka, 5 finansal kiralama şirketi ve 3 tanesi katılım bankası olmak üzere toplam 20 banka ve finans kuruluşuna yükselmiştir.

Sayfa başına dön

KREDİ GARANTİ FONU ANADOLU YAKLAŞIMINDA KOBİ’LERİN YANINDA
Kamuoyunda “Anadolu Yaklaşımı” olarak adlandırılan “Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması”na Kredi Garanti Fonu da imza koydu.
[28 Mart 2007]

27 Aralık 2006 tarihinde kabul edilen ve 250’den az istihdama veya 25 milyon YTL'nin altında ciro ve işletme büyüklüğüne sahip olan KOBİ’lerin bankalar nezdinde 31.10.2006 tarihi itibariyle şüpheli ve donuk borçlarını kapsayan “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Mali Sektöre Olan Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun”a dayanarak Türkiye Banklar Birliği tarafından hazırlanan “Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması”nı 28 Mart 2007 tarihinde Kredi Garanti Fonu da imzaladı.

Kredi Garanti Fonu’nun “Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmasını” imzalamasıyla, borçlarının yeniden yapılandırılmasında yeterli teminatı ve ek teminatı olmayan KOBİ’lerin, teminat eksikliklerini KGF kefaleti ile giderecek olmaları, zora düşen KOBİ’lerin borçlarının yeniden yapılandırılmasında Bankalar ile yapacakları sözleşmelerde güçlü olmaları da sağlayacaktır.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Mali Sektöre Olan Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması ve konuyla ilgili diğer yönetmelik ve duyurularlar ile ilgili daha detaylı bilgiye Türkiye Bankalar Birliği’nin www.tbb.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Sayfa başına dön

KREDİ GARANTİ FONU ARTIK KOBİ’LERİN FİNANS LEASİNG’DEN KULLANACAKLARI KREDİLERE DE KEFALET VERİYOR
Kredi Garanti Fonu ardı ardına imzaladığı protokollerle daha fazla KOBİ’ye ulaşmaya devam ediyor. Son olarak Finans Leasing ile imzalanan 15 Şubat 2007 tarihli protokol ile KGF’nun işbirliği yaptığı banka ve finans kuruluşu sayısı 17’ye yükseldi.
[8 Mart 2007] Ankara

Bu yeni işbirliği hakkında Kredi Garanti Fonu tarafından şu açıklama yapılmıştır (BASIN DUYURUSU):

Yeterli teminatı olmayan KOBİ’lerin, yatırım ve işletme ihtiyaçlarına yönelik nakdi ve gayri nakdi her türlü kredi talebinde teminat eksikliklerini verdiği kefalet ile gideren Kredi Garanti Fonu ile Finans Finansal Kiralama A.Ş, 15 Şubat 2007 tarihinde KOBİ’lerin Finans Lesing’den kullanacakları kredilerde KGF kefaletinin kullanılabilmesi yönünde işbirliği kararı alarak protokol imzaladılar. Bu işbirliği ile Kredi Garanti Fonu’nun çalıştığı leasing şirketlerinin sayısı 4’e, toplam banka ve finans kuruluşu sayısı 17’ye yükselmiş oldu.

Risk paylaşımı ilkesine göre çalışan ve TOBB ve KOSGEB’in ağırlıklı ortak olduğu bir anonim şirket olan Kredi Garanti Fonu, kredinin en çok yüzde 80’ine kefalet vermekte ve kefalet tutarı 400 bin Euro’yu geçmemektedir. Bu yolla kurulduğu tarihten 2006 yılı sonuna kadar 1.123 adet firmaya 1.997 kefalet vererek 141,4 milyon Euro’luk bir kredi hacmi yaratmıştır.

1994 yılından bu yana faaliyette bulunan Kredi Garanti Fonu bundan böyle de teminat gösterme sıkıntısı çeken KOBİ’lere bankalardan kredi temin etmelerini sağlamak amacıyla kefalet vermeye devam edecek ve imzalayacağı yeni protokollerle daha fazla banka ve finans kuruluşu vasıtasıyla kendisine ulaşan kefalet taleplerini karşılayacaktır. .

Saygılarımızla,
KREDİ GARANTİ FONU
İşletme ve Araştırma A.Ş.
Genel Müdürlüğü

Sayfa başına dön

KREDİ GARANTİ FONU VE AKLEASE KOBİ PROJERİNİN FİNANSMANINDA BUNDAN BÖYLE BİRLİKTELER
Kredi Garanti Fonu hızla büyümeye devam ediyor. Aklease ile imzalanan bu protokol ile KGF ile işbirliği içerisinde bulunan banka ve finans kuruluşu sayısı 16’ya yükseldi.
[06 Mart 2007]

Bu yeni işbirliği hakkında Kredi Garanti Fonu tarafından şu açıklama yapılmıştır (BASIN DUYURUSU):

‘’KOBİ’ler, Ak Finansal Kiralama A.Ş. ile Kredi Garanti Fonu arasında 2 Şubat 2007 tarihinde imzalanan protokol ile, bundan böyle Aklease’den kullanacakları kredilerde de KGF kefaletini kullanılabilecekler. Bu işbirliği ile Kredi Garanti Fonu’nun çalıştığı banka ve finans kuruluşlarının sayısı 16’ya yükselmiş, daha fazla KOBİ KGF hizmetinden yararlanma imkanına kavuşmuştur.

Kredi Garanti Fonu, KOBİ’lerin banka kredisi kullanımlarında karşılaştıkları teminat yetersizliği sorununu çözmeye yönelik faaliyet göstermekte olup, risk paylaşımı ilkesine göre çalışmaktadır. Kredinin en çok yüzde 80’ine kefalet verilmekte, kefalet tutarı 400 bin Euro’yu geçmemektedir. KGF, çalışan sayısı 250’nin altında olan işletmelerin yatırım ve işletme ihtiyaçlarına yönelik nakdi ve gayri nakdi her türlü kredi talebinde teminat eksikliklerini verdiği kefalet ile gidermektedir.

1994 tarihinden bu yana faaliyette bulunan Kredi Garanti Fonu, bu amaçla kuruluşundan 2006 yılı sonuna kadar 1.123 adet firmaya 1.997 kefalet vererek 141,4 milyon Euro’luk bir kredi hacmi yaratmıştır.

TOBB, KOSGEB, TESK, MEKSA, TOSYÖV ve HALKBANK ortaklığında kurulmuş bir anonim şirket olan Kredi Garanti Fonu faaliyetlerini bundan sonra da genişleterek çalışmaya devam edecek ve protokol imzalamış olduğu banka ve finans kuruluşları aracılığıyla kendisine ulaşan kefalet taleplerini karşılayacaktır."


Saygılarımızla,
KREDİ GARANTİ FONU
İşletme ve Araştırma A.Ş.
Genel Müdürlüğü

Sayfa başına dön

KGF İLE TÜRKİYE FİNANS KOBİ KREDİLERİNDE ARTIK BERABER
Türkiye Finans Katılım Bankası ile Kredi Garanti Fonu 31 Ocak 2007 tarihinde KOBİ’lerin Türkiye Finans Katılım Bankasından kullanacakları kredilerde KGF kefaletinin kullanılabilmesine yönelik bir işbirliği protokolü imzaladılar. Bu işbirliği ile Kredi Garanti Fonu’nun çalıştığı finans kuruluşu sayısı 15’e yükselmiş oldu.
[31 Ocak 2007]

Bu yeni işbirliği hakkında Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Sn.Namık Önder şu açıklamayı yapmıştır (BASIN DUYURUSU):

‘’Kredi Garanti Fonu, Türkiye Finans Katılım Bankası ile yapacağı bu işbirliği sayesinde daha geniş bir çerçevede ülkemizin küçük ve orta boy işletmelerine kefalet hizmeti sunma imkanına kavuşmuş olmaktadır. Türkiye Finans Katılım Bankası KOBİ’lerle ilişkileri güçlü ve ülkenin bütün yörelerinde kullandırdığı kredileri ile ülke ekonomisine katkı sağlayan güzide bir finans kuruluşudur. Bu işbirliğinin ülkemiz girişimcilerine ve ekonomisine hayırlı olmasını diliyoruz’’

Risk paylaşımı ilkesine göre çalışan Kredi Garanti Fonu, yeterli teminatı olmayan küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin yatırımlarının ve işletme faaliyetlerinin banka kredisi yoluyla mümkün hale getirmekte ve kredinin en çok yüzde 80’ine kefalet vermekte ve kefalet tutarı 400.000 Euro’yu geçmemektedir. Kuruluşumuz, çalışan sayısı 250’nin altındaki işletmelerin yatırım ve işletme ihtiyaçlarına yönelik nakdi ve gayri nakdi her türlü kredi talebinde teminat eksiğini verdiği kefalet ile gidermektedir.

1994’den beri faaliyette bulunan Kredi Garanti Fonu, KOBİ’lerin kredi kullanımında karşılaştığı teminat yetersizliği sorununu gidererek bu işletmelere destek amacıyla kurulmuş olup, TOBB, KOSGEB, TESK ile MEKSA, TOSYÖV ve HALKBANK ortaklığında bir anonim şirket olarak faaliyet göstermektedir.

Saygılarımızla,

KREDİ GARANTİ FONU
İşletme ve Araştırma A.Ş.
Genel Müdürlüğü

Sayfa başına dön

 
KGF, KOBİ BİLGİ ve EĞİTİM FUARINDA
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 2007 yılı boyunca, Türkiye’nin 20 ilinde, KOBİF-KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarları adı altında gerçekleştireceği organizasyonlarda KOBİ’leri bilgi ve hizmet üreten çözüm ortaklarıyla buluşturuyor.
[25 Ocak 2007]

Fuarların proje ortakları T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı-KOSGEB, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu-TÜBİTAK, Türk Patent Enstitüsü-TPE ve Halk Bankası’dır. Proje; yeni girişimcilere yardımcı olmak ve mevcut girişimcilerin ufkunu açmak, KOBİ’lerle ilgili tüm tarafları bir araya getirerek KOBİ’lerin güçlendirilmesi, üretim, dış ticaret, markalaşma, belgelendirme, finansman, pazarlama, fuarlar, iç ve dış yatırım olanakları gibi konularda bilgi gereksinimlerini karşılamayı hedeflemektedir. Kredi Garanti Fonu da bu amaçla, gerçekleştirilecek tüm fuarlara katılacaktır. Fuarlardan ilki Ankara’da 26-27 Ocak 2007 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

KOBİ’lere yönelik bilgi ve hizmet üreten, yaklaşık 100 kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşunun KOBİ’lere bilgi vermek üzere stand açacakları bu fuarda, büyümekte olan işletmelerin gelişimi için gerekli olan destekler katılımcı ve ziyaretçilere anlatılacak, gerçekleştirileceği illerdeki Ticaret ve/veya Sanayi Odaları, Esnaf Odaları ve Organize Sanayi Bölge yönetimlerinin destek verdiği fuarlarda, çeşitli konularda seminerler, paneller ve söyleşiler de yapılacaktır.

Yapılacak fuarlarla ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen www.kobif.com adresini ziyaret ediniz.

Sayfa başına dön

 
AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN KOBİ’LERE 10 MİLYON EURO’LUK EK KREDİ GARANTİ DESTEĞİ
Avrupa Yatırım Fonu, Kredi Garanti Fonu’na verdiği Kontr-Garanti desteğinin kapsamını 14 milyon Euro’dan 24 milyon Euro’ya çıkardı.
[22 Aralık 2006]

Avrupa Yatırım Fonu (AYF) 2004 yılı sonundan beri Türkiye’de uyguladığı kredi garanti uygulamasının kapsamını 2007 yılını da içine alacak şekilde 14 milyon EURO’dan 24 milyon EURO’ya yükseltti. AYF, bu kapsamda Kredi Garanti Fonunun yatırım kredileri için üstlendiği kefaletlere %50 nispetinde kontur garanti sağlamaktadır. Bu uygulama AB’nin girişim ve girişimcilik ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için Çok Yıllı Programı kapsamında yapılmaktadır. Bu program ile KOBİ’lerin kredi ile büyümeleri ve ek istihdam yaratmaları amaçlanmaktadır.

Bu uygulamadan KOBİ’ler, yatırım amaçlı olarak kullandıkları 3 yıldan daha uzun vadeli kredileri için yararlanabilecektir. Protokolde yapılan değişiklikle daha önce 100 olan çalışan sayısı limiti de 250’ye çıkartılmış oldu.

1994 yılından bu yana KOBİ’lerin banka kredisi kullanımlarında karşılaştıkları teminat yetersizliği sorununu çözmeye yönelik faaliyet göstermekte olan KGF, risk paylaşımı ilkesine göre çalışmaktadır. Kredilerin en çok % 80’ine kefalet vermekte ve kefalet tutarı en fazla 400.000 EURO’ya çıkabilmektedir.

KGF İşletme ve Araştırma A.Ş, TOBB ve KOSGEB’in ağırlıklı ortak olduğu bir şirket olup, diğer ortakları TESK, MEKSA, TOSYÖV ve Halkbank’tır.

Başlangıçta Halk Bankası aracılığı ile kendisine ulaşan kefalet taleplerini karşılayan KGF bugün bu faaliyetlerine 14 banka ve finans kuruluşuyla devam etmekte ve bu sayı imzalanan yeni protokollerle her geçen gün artmaktadır.

Saygılarımızla...

KREDİ GARANTİ FONU
İşletme ve Araştırma A.Ş.
Genel Müdürlüğü

Sayfa başına dön

 
ZİRAAT BANKASI İLE İŞBİRLİĞİ
Kredi Garanti onu bundan böyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin Ziraat Bankası’ndan kullanacağı kredilere de kefalet verebilecek.
[2 Ekim 2006]

Kredi Garanti Fonu ve Ziraat Bankası arasında 2 Ekim 2006 tarihinde imzalanan protokolle, Ziraat Bankası’nın KOBİ’lere kullandırdığı kredilerde ortaya çıkan teminat yetersizliği sorunu KGF kefaletiyle aşılabilmekte ve bu sayede daha fazla küçük işletme ye kredi kullandırabilme imkanı doğmaktadır. Bu protokolle ile KGF’nin işbirliği içerisinde olduğu banka ve finans kuruluşu sayısı 14’e yükselmiştir.

Sayfa başına dön

 
KGF BÜYÜYOR
31 Ağustos 2006 tarihinde yapılan Genel Kurulda, Kredi Garanti Fonu’nun sermayesi arttırıldı. Bu konuyla ilgili olarak TOBB Başkanı Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 13 Eylül 2006 tarihli basın açıklamasının tam metni:
[13 Eylül 2006]

Sizleri, şahsım ve TOBB adına saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Mali sektör ile reel sektör aynı elmanın iki yarısıdır. Mali sektör, ekonominin temel organları olan KOBİ’lere kan akışını sağlayan damarlar gibidir. Bu yüzden de, biri kötü durumdayken diğerinin iyi durumda olması beklenmemelidir. 2001 krizinden sonra mali sektör ciddi bir yeniden yapılanma geçirmiştir. Bu süre zarfında, bir ara yüzde 30’un altına gerileyen mevduatın krediye dönüşme oranı yüzde 70’e ulaşmıştır. Buna rağmen yine son 4 sene zarfında tüketici kredileri 13 katına çıkarken ticari krediler ancak 3 kat artmıştır. Demek ki mali sektör ile şirketler kesimi arasındaki bağları güçlendirmek yolunda atılması gereken adımlar vardır.

TOBB olarak yüzde 50 pay sahibi olduğumuz Kredi Garanti Fonu, bu anlamda önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir. Fonun sağlayabileceği kredi miktarı sermayesi ile sınırlıdır. Bu yüzden de sermayesi arttırılmaktadır. Önümüzdeki yıl uygulamaya girecek Basel II kriterleriyle birlikte Kredi Garanti Fonu daha fazla önem kazanacak ve daha fazla talep görecektir.

Basel II kriterleri, KOBİ’lerin kullandığı krediler için daha yüksek ve daha kaliteli teminat ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu itibarla, önümüzdeki dönemde KOBİ’lerimize modern bankacılık anlayışıyla uyumlu, yaygın, etkili ve yüksek kaliteli bir kefalet hizmeti sağlanması açısından da bu sermaye artışının gerçekleşmiş olması büyük önem arz etmektedir.

Sermaye yapısını kuvvetlendirmek suretiyle Fon’un kredi imkanları artacak ve daha fazla KOBİ’ye ulaşabilecektir. Ayrıca özellikle yabancı finans kurumlarından nakdi veya gayri nakdi finansman temin edilmesine yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Bu çerçevede, 2004 yılında Avrupa Yatırım Fonu ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde KOBİ’lerimize kullandırılan yatırım kredilerinin yarısına bu fon kefil olmaktadır.

Kredi Garanti Fonu uygulamalarının yaygınlık kazanması hem mali sistemin derinliğini arttıracak, hem de şirketlerimize yeni imkanlar sağlayacaktır. Zira Fon’a yönelik talepte büyük bir artış yaşanmış ve son 2 yılda 488 KOBİ’ye kredi imkanı sağlanarak kullandırılan yıllık kredi hacmi 2 katına çıkmıştır. Bu yüzden de sermaye artışının yanı sıra Fon’un kurumsal altyapısı, insan gücü ve teknik kapasitesi de güçlendirilmelidir.

Bugüne kadar 1.087 KOBİ’mizin yaklaşık 1.900 projesi için 170 milyon dolarlık kredi kullanabilmesini sağlayan böyle etkin ve sağlıklı bir sistem kamu tarafından da desteklenmelidir. Hazinenin KOBİ’lerin desteklenmesi için ayırdığı kaynaklardan Kredi Garanti Fonu da istifade edebilmelidir.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, kredi garanti sisteminin yerleşmesini sağlayan Kredi garanti Fonu yöneticilerini başarılı çalışmaları için tebrik ediyorum. Bugün aramızda bulunarak Türk özel sektörüne verdiği önemi ve desteği bir defa daha sergileyen reel sektörün başkanı Sayın Ali Coşkun bakanımıza da Kredi Garanti Fonu konusuna verdiği önemden dolayı teşekkür ediyoruz. Hepinize saygılarımı sunuyorum.

M.Rifat Hisarcıklıoğlu
13 Eylül 2006, Ankara

Sayfa başına dön

 
  
ANASAYFA  |  KGF HAKKINDA  |  KGF ve KEFALET  |  RAKAMLARLA KGF  |  ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ  |  ERİŞİM  |  İLETİŞİM FORMU  |  HABERLER
Bilgi Toplumu Hizmetleri  |  KGF  |  Kredi Garanti Fonu A.Ş.  |  Bütün hakları saklıdır - 2014