Türkiye’de kredi kefalet mekanizmasını işletmelerin hizmetine sunan Kredi Garanti Fonu COSME projesiyle desteklerine bir yenisini daha ekliyor.Avrupa Birliği tarafından KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve büyümelerini  desteklemek amacıyla yürütülen COSME projesi, Türkiye’de KGF işbirliği ile hayata geçiyor.

Bu kapsamda Avrupa Yatırım Fonu tarafından KGF’ye kontrgaranti anlaşması ile hibe fon sağlanacak olup kefalet işlemleri Kredi Garanti Fonu’nun öz kaynaklarından yapılacak. KGF de bu kredilerin %80’ine kefalet verecek.

Sağlanacak kefalet desteği ile her bir KOBİ, 12 ayı ödemesiz dönem olmak üzere toplam 60 ay vade ile 1 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilecek. KOBİ’ler COSME projesi için Akbank, Alternatif Bank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, QNB Finans Bank, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Bank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası olmak üzere projeye dahil olan toplam 16 bankaya başvuruda bulunabilir.

Bu proje kapsamında KOBİ’lere yaklaşık 3 Milyar TL tutarında kredi kullandırılması bekleniyor.